Ta emot Prao-elev? Fler möjligheter anmäla

Vi vill varandra väl, vi gör varandra bra.

Syftet med PRAO är bland annat att elever i åk 8 ska upptäcka nya sidor av sig själva och arbetsmarknaden för att på så sätt få bättre underlag för framtida val. På Glömstaskolan har åk 8 prao v48-49, övriga skolor i Huddinge har andra veckor.

”Att ta emot elever från grundskolan på prao är ett bra tillfälle att ge dem en positiv bild av er arbetsplats och av arbetslivet. Dessutom ger praoeleven er möjlighet att få nya perspektiv på verksamheten och etablera kontakter med skolan. Vem vet, kanske är eleverna som går i skolan just nu är lösningen på dina framtida rekryteringsproblem?” /huddinge.se

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.