Pulspass ger resultat

Fler elever besöker tältet för pulsträning vilket vi tycker är jättekul, men självklart ser vi gärna ännu fler elever komma dit! Därför vill vi påminna om att årskurs F-4 är välkomna mellan 07.35-07.55 och därefter erbjuds årskurs 4-7 pulsträning mellan 08.00-08.20.

Vi erbjuder våra elever och era barn en bättre start på dagen med möjlighet till bättre inlärningsförmåga, mer fokus och koncentration!

Det finns evidens för att pulspass ger stor effekt på inlärning 3-5 timmar efter. /professor Torkel Klingberg

Vi hoppas fler elever dyker upp på nästa morgonpass.. och nästa.. och nästa!

/Sandra, hälsopedagog

2 reaktioner till “Pulspass ger resultat”

    1. Ja, precis så! Om man vill och kan, vi provar med lite överlappning och ser hur det fungerar. Det är lite olika inriktning och upplägg på aktiviteterna (om någon som går i årskurs fem vill vara med på det tidigare passet och kan göra det bra så är man välkommen då med).

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

nitton + 2 =