Ny på skolan? Eller påminnelse?

Till de som kommit nya till skolan har vi försökt dela ut information om hur vi kommunicerar och vad de behöver göra första tiden. Då det kommit en del nyanlända har vi även lagt in bild som försökt visa alla de språk alla våra bloggar kan automatöversättas till.

Nu när vi hann ta ett steg tillbaks och tänka tillsammans under höstlovet insåg vi att informationen som delats ut förstås också ska ligga på respektive Årskursblogg, för att smidigt kunna skrivas ut på alla dessa språk.

Så nu finns det en ny sida på varje årskursblogg som ger info till nya – och måhända påminnelse till alla vi andra:

gXX.glomstaskolanbloggar.se/ny

Byt ut XX ovan mot 18, 17, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10 för resp årskurs!

Just systemet med ”GlömstaXX” spar mycket tid varje sommar då vi inte behöver döpa om årskursmappar mm. Dessutom smidigt för dig som vårdnadshavare då du alltid har kvar samma blogg och samma telefonnummer (08-535331XX) till årskursen.

Vi gör det bra tillsammans!

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.