Ny morgonrutin, öppen ytterdörr

Ibland måste man jobba sig in i ett nytt sätt att tänka, och ibland måste man tänka sig in i ett nytt sätt att jobba.

Morgonfritids 06.30-08.00 är normalt alltid utomhus. Vid extremt dåligt väder (personal har pedagogiskt tolkningsföreträde) kan det flyttas till idrottstältet. Frukost serveras 07.00-07.29. Om man kommer mitt i frukosten får man smyga in. Efter ev frukost går man direkt ut.

07.35-08.05 erbjuds normalt ett pulspass för att komma igång bra med dagen och få bättre resultat.

Med anledning av trygghet, säkerhet och larmsystem ska inga elever gå in på morgonen i övrigt, från och med nu. Om föräldrar till elever i förskoleklass måste gå in för att bistå med kläder är det möjligt.

10 reaktioner till “Ny morgonrutin, öppen ytterdörr”

  1. Tycker det är fel av er att inte låta barn gå in. Ni kan inte mena att man ska behöva släpa regnkläder från och tillbaka varje dag.

    Nu bör nog tänka om i denna fråga.

  2. Barn som är kissnödiga då? Min son sa att han behövde vänta på att gå in för att han blev nekad gå och kissa. Ska det vara så???

      1. Menar du att det måste fungera för att de ska få gå in och kissa? Är inte det en självklarhet att bli insläppta för att gå på toaletten? De barn som kommer 6,30 kanske inte klarar att vänta till 8 innan de får gå in och kissa.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

nitton − 17 =